Oszczędności na emeryturę poza masą spadkową
Osoba gromadząca środki w III filarze może nimi rozporządzić na wypadek swojej śmierci. Jednak ta dyspozycja może zostać spełniona tylko wtedy, gdy uposażony przeżyje oszczędzającego.
Polski system emerytalny składa się z trzech filarów. Ostatni zakłada gromadzenie środków na przyszłą emeryturę z własnej kieszeni ubezpieczonego, względnie z kieszeni jego pracodawcy. Środki te są gromadzone w ramach pracowniczych programów emerytalnych (PPE), indywidualnych kont emerytalnych (IKE) lub indywidualnych kont zabezpieczenia emerytalnego (IKZE). Nie są to środki publiczne, ale prywatne i jako takie podlegają dziedziczeniu. Uczestnik systemu może jednak zadysponować nimi w inny sposób, wyłączając je tym samym z masy spadkowej.
Rozrządzenie na wypadek śmierci
Kwestie związane z rozrządzeniem środkami na wypadek śmierci uczestnika /oszczędzającego wynikają z przepisów ustaw regulujących poszczególne instytucje III filara emerytalnego.
W myśl art. 48 ust. 1 ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o pracowniczych programach emerytalnych (tekst jedn. DzU z 2014 r., poz. 710 ze zm.) „uczestnik może dokonać rozrządzenia środkami zgromadzonymi na jego rachunku w ramach programu przez wskazanie osoby fizycznej uprawnionej do odbioru środków na wypadek jego śmierci". Rozrządzenie to może w każdej chwili zmienić (art. 48 ust. 2 uPPE). Jeżeli wskaże osoby uposażone, ale nie oznaczy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta